13 sierpnia 2010

Zły porucznik - Przystań: Nowy Orlean (2009, Herzog)


Ocena: ***

Dziwne zwierzę: remake quasi-kultowego filmu policyjnego Abla Ferrary zmieniający miejsce akcji oryginału, ton i stawkę opowieści, nakręcony na dodatek przez zupełnie innego reżysera. I choć Werner Herzog oficjalnie przyznał, że „nie wie, kim jest pan Ferrara”, a ten ostatni zadeklarował, że twórcy nowego filmu winni „sczeznąć w piekle”, trudno się w tym nie dopatrywać kumpelskiej zmowy pokazującej język powadze filmowego światka. A nawet jeśli zmowy nie było, panowie pogodzą się na pewno któregoś dnia w filmowych zaświatach – obydwa filmy są bowiem siebie warte, nawet jeśli nie mogłyby bardziej się od siebie różnić.

(…)

Całość tekstu dostępna na łamach „Przekroju”.

4 komentarze:

 1. Z wielką przyjemnością ogląda się Nowy Orlean, który akurat w tym filmie wydaje się na tyle niebezpieczny, na ile faktycznie jest. Ale piękny jest. Magnetycznie pociągający mroczną stronę życia.

  Połączenie Cage'a i Vla Kilmera, którzy są mistrzami, ale obecnie raczej kina klasy B, to wirtuozeria, która cieszy oko. Jeszcze mógłby się pojawić M. Madsen...Nie piszę tego złośliwie, cenię ich w tym nurcie i poza nim.

  OdpowiedzUsuń
 2. Racja, że Madsen byłby tu jak najbardziej na miejscu!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wczoraj obejrzałam oryginał i faktycznie obydwa filmy dzieli wielka przepaść. Zastanawia mnie nawet użycie słowa remake. Ja jestem filmem zachwycona. I w końcu na widok Cage'a nie miałam ochoty wyjść z kina. Swoją drogą - bardzo mi się podoba kierunek w którym kroczy Werner, bo i Porucznik i Synalek to całkiem nowa jak na niego, wydaje mi się, estetyka. To granie w różnych komediach wyszło mu na jeszcze lepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pełna zgoda, zwłąszcza co do nowych dróg W.H. :)

  OdpowiedzUsuń